TBE långvariga symtom

Långvariga symtom på TBE är trötthet, försämrat minne och koncentration. En mindre del får kvarstående förlamningar även om det är väldigt ovanligt enligt Folkhälsomyndigheten. De flesta som får TBE har inga symtom och cirka en tredjedel får mildare symtom som är över inom 1 vecka. En liten del får allvarliga symtom som hjärninflammation, hög feber, yrsel, minnes- och koncentrationsproblematik, kramper och förlamningssymtom. Cirka en tredjedel av dessa får långvariga komplikationer på grund av TBE.

TBE

TBE är en allvarlig virussjukdom och idag finns inget botemedel. Det enda skyddet är att vaccinera sig. Du kan läsa mer på vår sida om TBE vaccin.

Boka vaccinering

Hos Vaccinova kan du enkelt och smidigt boka en tid för vaccinering mot TBE. Klicka här för att boka tid eller besök vår karta för att hitta din närmaste mottagning.

Sökmotor favicon för bla google. vaccinovas logga med vit bakgrund

Inehåll

Läs mer om de olika vaccin vi erbjuder

Vaccinova white logo

Om oss

Vi är ett vaccinationsföretag som finns på över 160 platser i Sverige.

Vi är specialister på apoteksvaccination och har förutom våra egna kliniker mottagningar hos våra samarbetspartners Kronans Apotek och DOZ Apotek. I vissa städer samarbetar vi även med ICA och Coop.

Vaccinova vaccinerar hela familjen och hos oss är det viktigt att alla känner sig trygga. Våra legitimerade sköterskor är lyhörda för allas behov – oavsett om du är stor eller liten.

Boka tid hos din närmaste Vaccinova-mottagning. Vi har även Drop-in i mån av tid.

Vaccinova AB

Bielkegatan 2C, 582 21 Linköping
556983-0002
© 2024 Vaccinova AB. All rights reserved.
Cookie-Policy Artiklar Privacy Policy